Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020



Od 1 stycznia 2020, weszła w życie bardzo ważna zmiana związana z płatnościami podatków jest indywidualny rachunek podatkowy (zwany także mikrorachunkiem podatkowym), na który wpłacamy podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek od towarów i usług  (art. 61b Ordynacji podatkowej). Poniżej opisuję kluczowe kwestie związane z mikrorachunkiem.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT zostały zamknięte 31 grudnia 2019 r.

Uwaga, od 1 stycznia 2020 roku na mikrorachunek podatkowy wpłacamy również należności dotyczące PIT, CIT i VAT dotyczące poprzednich lat, także jeśli należność wynika z korekty okresów z poprzednich lat.

Które podatki i opłaty wpłacamy na mikrorachunek podatkowy?

Na mikrorachunek podatkowy wpłacamy zobowiązania wynikające z

  • Podatku dochodowego od osób fizycznych (czyli PIT),
  • Podatku dochodowego od osób prawnych (czyli CIT),
  • Podatku od towarów i usług (czyli VAT), z wyłączeniem VAT-14, VAT w imporcie.
  • Odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Na jaki rachunek wpłacisz podatki inne niż PIT, CIT i VAT

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT np. PCC, akcyza, podatek od spadków i darowizn , mandatów i grzywien. Wpłacisz je na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Poniżej link do wykazu nowych rachunków bankowych KAS.

https://www.gov.pl/web/kas/rachunki-bankowe-urzedow-skarbowych-obowiazujace-od-1012020-r

Jak uzyskać-poznać numer swojego mikrorachunku podatkowego?

Numer mikrorachuneku nadany został każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Wystarczy tylko sprawdzić jaki rachunek został podatnikowi lub płatnikowi nadany. Numer sprawdzisz w generatorze na stronie podatki.gov.pl, po podaniu właściwego identyfikatora podatkowego NIP lub PESEL w zależności od rodzaju podatnika.

https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego

Ministerstwo Finansów ostrzega!!!

Aby uzyskać numer mikrorachunku podatkowego należy korzystać tylko z oficjalnej strony udostępnionej przez Ministerstwo Finansów (stroną udostępnioną przez MF jest m.in. strona podatki.gov.pl).

Dodatkowo apeluje się, aby nie korzystać z numerów rachunków wysyłanych drogą mailową lub smsem.

Mikrorchunek podatkowy, który identyfikator podatkowy stosujemy NIP czy PESEL?

To, który numer powinniśmy wykorzystać do wygenerowania numeru mikrorachunku (PESEL czy NIP) zależy od tego, który numer jest naszym identyfikatorem podatkowym (patrz art. 3 Ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników).

Identyfikatorem jest PESEL, gdy jesteś osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL oraz:

  • Nie prowadzisz działalności gospodarczej i
  • Nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

Identyfikatorem jest NIP, gdy:

  • Prowadzisz działalność gospodarczą lub
  • Jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT (czynnym lub zwolnionym) lub
  • Jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne.

Przykładowo:

  • jeśli pracujesz wyłącznie na etacie, Twoim identyfikatorem będzie PESEL (i numeru PESEL powinieneś użyć do wygenerowania mikrorachunku podatkowego);
  • jeśli prowadzisz działalność gospodarczą (zarejestrowałeś się w CEIDG), to jako identyfikatora podatkowego używasz NIP-u (i numeru NIP powinieneś użyć do wygenerowania mikrorachunku podatkowego);
  • jeśli jesteś podatnikiem VAT czynnym lub zarejestrowanym zwolnionym (niezależnie od tego, czy prowadzisz zarejestrowaną działalność gospodarczą czy nie), używasz NIP-u;
  • jeśli pracujesz na etacie i jednocześnie prowadzisz działalność, używasz NIP-u.

UWAGA!!!

Każdy podatnik powinien wykorzystywać tylko jeden identyfikator podatkowy (PESEL lub NIP), w związku z tym powinien korzystać z jednego mikrorachunku podatkowego. Nie jest więc prawidłowe wpłacanie podatku wynikającego z rozliczenia umowy o pracę na mikrorachunek oparty o PESEL, a podatku wynikającego z rozliczenia działalności na mikrorachunek oparty o NIP (mimo tego, że obydwa mikrorachunki możemy sobie wygenerować). W powyższym przypadku odpowiednim mikrorachunkiem podatkowym do wpłat podatków z obydwu źródeł przychodu jest ten wygenerowany po numerze NIP.

PRZYKŁAD (Najem prywatny i działalność gospodarcza)

Jeśli równolegle z „najmem prywatnym” podatnik prowadzi działalność gospodarczą, zarejestrowany jest do VAT-u lub jest płatnikiem podatków i/lub składek, to wtedy Jego identyfikatorem podatkowym będzie NIP. W takim przypadku podatnik generuje mikrorachunek podatkowy w oparciu o NIP i na ten rachunek wpłaca należności wynikające z rozliczenia „najmu prywatnego”oraz działalności gospodarczej.

W przypadku gdyby podatnik tylko i wyłącznie prowadzi  „najem prywatny” albo łączy go z pracą zarobkową na umowę o pracę/zlecenie/dzieło to wówczas generuje mikrorachunekj po numerze PESEL i na ten rachunek wpłaca należności wynikające z rozliczenia „najmu prywatnego”.

PRZYKŁAD (Najem prywatny oraz najem prywatny-etat)

W przypadku gdyby podatnik tylko i wyłącznie prowadzi  „najem prywatny” albo łączy go z pracą zarobkową na umowę o pracę/zlecenie/dzieło to wówczas generuje mikrorachunekj po numerze PESEL i na ten rachunek wpłaca należności wynikające z rozliczenia „najmu prywatnego” oraz ewentualnego etatu.