Nowy JPK_V7 kody GTU
Od 1 października 2020 zaczęły obowiązywać przepisy o JPK_V7. Dotychczasowa deklaracja VAT-7 oraz JPK zostały zastąpione jednym plikiem JPK-V7. W nowym JPK należy raportować – oznaczać specjalnymi kodami dostawę niektórych towarów i usług, niektóre rodzaje transakcji oraz wskazane dowody sprzedaży i nabycia. Poniżej opisujemy kwestie związane z kodami GTU.
Grupy towarów i usług (GTU) są czymś nowym dla przedsiębiorców. Zostały wprowadzone w ramach kolejnego uszczelniania systemu podatkowego. Czynni podatnicy VAT podczas wypełniania nowych JPK będą musieli oznaczać specjalnymi kodami sprzedaż 10 rodzajów towarów oraz 3 rodzajów usług zaliczanych do szczególnie narażonych na nadużycia. Sprzedaż wyrobów lub usług, które nie są zaliczane do listy nie wymaga stosowania kodów GTU.
Oznaczeń GTU należy dokonać w pliku JPK, nie ma obowiązku wskazywania kodów na fakturach.
Nowy JPK_V7 obowiązuje od 1 października 2020 r. Po raz pierwszy trzeba go przesłać do 25 listopada br. (za październik) Nie zawsze jest to proste. Grup towarów i usług jest tylko 13, ale katalog artykułów i usług zaliczanych do poszczególnych grup jest rozbudowany. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy daną transakcję trzeba oznaczyć kodem, niekiedy konieczne będzie sięgnięcie do osobnych klasyfikacji lub aktów prawnych, takich jak Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU), Nomenklatura Scalona (CN), ustawa o VAT wraz z załącznikami nr 12 i nr 15, ustawa o podatku akcyzowym, a nawet prawo farmaceutyczne (sprzedaży leków i wyrobów medycznych).
Lista kodów GTU
Wykaz GTU znajdziemy się w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach
podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Lista przedstawia się następująco: POBIERZ LISTĘ KODÓW
Oznaczenia GTU mają zastosowanie zarówno do towarów nowych, jak i do towarów używanych. W przypadku gdy na jednej fakturze widnieją towary/usługi objęte różnymi kodami GTU – struktura nowego JPK_VAT przewiduje możliwość zastosowania kilku oznaczeń GTU dla jednej faktury w jednym wpisie
Kiedy nie stosujemy oznaczeń GTU
Oznaczeń GTU nie stosuje się w przypadku wprowadzenia w JPK_V7M i JPK_V7K transakcji:
- zbiorczych o sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej,
- zbiorczych informacji o sprzedaży nieudokumentowanej fakturami,
- sprzedaży nieobjętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.
- zakupu skutkujących pojawieniem się VAT należnego u sporządzającego plik JPK (WNT,
- import usług, dostawa w której sporządzający JPK jest nabywcą i dla której podatek płaci właśnie nabywca).
Zasady stosowania kodów GTU
W ewidencji widnieć powinno wyłącznie jedno pole opisujące GTU dla danej faktury (dla danego dokumentu). W przypadku wprowadzania faktury wielopozycyjnej nadawać należy GTU dla faktury, a nie dla poszczególnych pozycji na fakturze. W efekcie przyporządkowanie robi się na następującej zasadzie:
- faktura z jedną pozycją, niewymienioną w żadnym GTU – pomijane oznaczenie (wpis BRAK),
- faktura z jedną pozycją, z towarem lub usługą zaliczaną do GTU – wpisać należy symbol właściwy dla tej pozycji,
- faktura z dwiema pozycjami (i ich większą liczbą), z których jedna zaliczana jest dogrupowania GTU a druga nie – oznaczamy fakturę symbolem GTU właściwym dla tej jednej pozycji faktury,
- faktura z dwiema lub większą ilością pozycji z różnymi symbolami GTU – wpisujemy wszystkie symbole właściwe dla tej faktury), np. jeżeli przedmiotem transakcji udokumentowanej fakturą są towary np. z grup 01, 02 i 04 to podatnik wpisuje przy fakturze odpowiednio symbole „GTU_01”, „GTU_02” i GTU_04”.