Obowiązek kas online 1 lipca 2021 r.
Już 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników musi wymienić kasy fiskalne na kasy online.
Kto podlega obowiązkowi ewidencjonowania na kasach fiskalnych online?
Kasy fiskalne online powinni posiadać podatnicy wymienieni Dw art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.
Od stycznia 2020 r. kasy fiskalne online są wymagane do ewidencji:
- świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Pozostali przedsiębiorcy, którzy nie są wymienieni w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT.,
Od 1.01.2021 roku obowiązek używania kas fiskalnych online pojawił w gastronomii i hotelarstwie, a od 1.07.2021 roku kasy fiskalne online będą obowiązkowe dla następnych kategorii przedsiębiorstw.
Dla kogo kasy fiskalnych online w lipcu 2021 r.
Od 1 lipca 2021 r. kasy fiskalne online będą musieli zainstalować przedsiębiorcy tacy jak:
- kosmetyczki,
- fryzjerzy,
- lekarze,
- stomatolodzy,
- prawnicy,
- budowlańcy,
- siłownie oraz kluby fitness.
Obowiązki przy instalacji kasy rejestrującej online
Przedsiębiorca, który wymienia kasę fiskalną na kasę rejestrującą online musi kupić urządzenie, które posiada potwierdzenie od prezesa GUM (Głównego Urzędu Miar). Po zakupie trzeba zawrzeć umowę z serwisantem, który posiada wymagane uprawnienia. Nastepnie trzeba zadbać o bezpieczne oraz stałe łącze wifi z Internetem. Ostatnim etapem jest proces instalacji, jak również fiskalizacji kasy, przy serwisancie.
Obowiązki z starą, tradycyjną kasą fiskalną?
W momencie zarejestrowania kasy fiskalnej online, następuje obowiązek wyrejestrowania starej kasy. Przedsiębiorca, aby to uczynić, musi złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej z ewidencji.
Ulga na wymianę kasy fiskalnej
Podmiot, którzy wymieniają kasę fiskalną mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Stanowi ona 90 % ceny zakupu, pod warunkiem, że nie przekracza 700 zł . W przypadku gdy kwota ulgi jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do zwrotu ich różnicy na rachunek bankowy, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe, pod warunkiem że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.